Ontruiming wonen & zorg

Hoeveel ontruimers zijn er nodig in een zorginstelling  in geval van brand? Dit is één van de belangrijkste vragen voor de bedrijfshulpverlening in de zorg. Een vraag die sinds de introductie van artikel 7.11a in het Bouwbesluit 2012 extra belangrijk is geworden.

Artikel 7.11a van Bouwbesluit 2012 bepaalt dat er voldoende personen moeten zijn aangewezen om de ontruiming bij brand voldoende snel te laten verlopen. Dit voorschrift verplicht gebruikers van een bouwwerk dus om te zorgen voor voldoende ontruimers in geval van brand. Maar wat is ‘voldoende’? In een artikel in Bouwkwaliteit in de Praktijk nr. 1 / 2018 geven Hajé van Egmond en Jacco Huijzer een benaderingswijze  waarmee eenvoudig getoetst kan worden of een zorginstelling voldoende personen heeft aangewezen om een gang of afdeling in geval van brand voldoende snel te ontruimen.

Het artikel laat zien dat de bouwkundige staat van een gebouw bepalend is voor het aantal ontruimers dat nodig is om iedereen tijdig buiten te krijgen. En dat bij het niveau bestaande bouw het tijdig ontruimen in veel gevallen nauwelijks haalbaar is!

Het gehele artikel is via deze link te lezen. Het artikel is gebaseerd op de voor de veiligheidsregio Kennermerland ontwikkelde Handreiking toepassing artikel 7.11a Bouwbesluit. Neem voor meer informatie contact op met Hajé van Egmond of Jacco Huijzer.